Proste i tanie sposoby na poprawę zdrowia cz.1 – Sól

Zamiana soli kuchennej na sól kłodawską/himalajską lub morską.

Podstawowym problemem związanym z solą kuchenną jest to, że poddawana jest oczyszczaniu, rafinowaniu w wysokiej temperaturze, która niszczy wszystkie pozostałe substancje w niej zawarte, pozostawiając sam sód.

Do soli, która jest używana w przemyśle spożywczym, dodaje się również różne substancje (np. przeciwzbrylacze i inne) które powodują zmianę koloru soli, więc aby ponownie "cieszyła" nas swoją bielą, traktuje się ją wybielaczami.

Sól kuchenna zaburza równowagę sód-potas w organizmie, więc żeby poradzić sobie z nadmiarem sodu, musi się on naprawdę ciężko się napracować. Ponadto sól dostarczana do naszych organizmów, poprzez solenie potraw, które na co dzień przyrządzamy to tylko czubek "góry solnej", serwowanej nam w większości przetworzonej żywności, którą kupujemy w marketach.

Czy istnieje jakaś alternatywa? TAK.

  • Sól himalajska krystaliczna - zawiera ponad 80 minerałów.  Czysta, nieskażona sól z czasów, gdy ziemia była jeszcze zupełnie czysta.
  • Polska Sól Kłodawska - sól kamienna, dobra alternatywa soli himalajskiej.
  • Sól morska - ma jedną zasadniczą wadę - uzyskiwana jest z mórz poprzez odparowywanie wody, a jak wiadomo, mało jest miejsc na świecie, których nie dotknęło zanieczyszczenie środowiska.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *