Rytuały tybetańskie – rytuał czwarty

Rytuał czwarty pobudza tarczycę, układ trawienny, narządy i gruczoły płciowe, układ limfatyczny i krążenie. Uelastycznia mięśnie brzucha, mięsień serca i przeponę, wzmacnia brzuch, uda, rece i ramiona. Jeśli cierpisz na niedrozność zatok, możesz przekonac się, że ten rytuał udraznia nos. Jest pomocny w przypadku artretyzmu karku, ramion, kolan i bioder, w osteoporozie rąk, nóg i miednicy. Pogłębia oddychanie i przyspiesza wirowanie czakr zwiazanych z obszarem podstwy kręgosłupa, dolnej i górnej części brzucha, klatki piersiowej oraz gardła (czakry 1, 2, 3, 4 i 5) oraz mniejszych czakr w okolicach kolan, stymulując i wzmacniając układ immunologiczny. Ponadto ten rytuał może pozytywnie oddziaływać w przypadku zanikającego cyklu menstruacyjnego i objawów menopauzy.

Usiądź na podłodze. Wyprostuj i lekko rozstaw nogi, tak by stopy znajdowały sie na lini ramion. Wyprostuj tułów, dłonie połóż płasko na ziemi tuż przy pośladkach, palce powinny być skierowane ku stopom. Zrób wdech.

Zrób wydech i przyciągnij brode do piersi. Powoli zrób wdech, odchyl głowę do tyłu.

Unieś tułów, tak aby kolana były zgięte , a ręce wyprostowane. Klatka piersiowa, brzuch i podudzia powinny tworzyć most lub łuk. Stopy powinny być oparte płasko o podłogę.

rytuał 4

Napręż wszystkie mięśnie i wstrzymaj oddech. Zrób wydech, stopniowo i całkowicie opróżniając płuca i równocześnie rozluźniej każdy mięsień, następnie wróć do pozycji wyjściowej. Odpocznij chwilę i powtórz ćwiczenie.

Wykonuj ten rytuał powoli, jeśli bierzesz leki na nadciśnienie, masz wrzody, bóle karku, bóle w dolnej części brzucha, słabe mięśnie brzucha, stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona lub podobną. Rytuał ten może powodować skurcze i przerwać lub zatrzymać miesiączke, jeśli wykonujesz go podczas menstruacji. Skonsultuj się z lekarzem jeśli masz: przepukline rozworu przełykowego, nadczynność tarczycy, choroba Meniere’a, zawroty głowy, epilepsje. Nie wykonuj rytuału bez wyraźnej zgody lekarza jeśli jesteś w ciąży, miałeś niedawno operację brzucha, masz ostry artretyzm kręgosłupa, dyskopatię, masz powiększone serce, problemy z zastawka lub miałeś atak serca w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Uwagi:
Przyciskaj dłonie i pięty mocno do podłogi kiedy podnosisz tułów.
Jeśli masz objawy menopauzy, ćwicz z wciągniętym brzuchem.
Trzymaj głowę w jednej lini z kręgosłupem. Zacznij od ustawienia głowy w taki sposób, aby broda dotykała klatki piersiowej. Następnie głowa wraca do normalnej pozycji, równolegle do podłogi. Nie odchylaj głowy bardziej do tyłu.
Trzymaj posladki ściśnięte, pozwoli to zabezpieczyć dolną część kręgosłupa.
Udawaj, że ściskasz piłkę między kolanami, dzięki temu kolana bedą złączone
W razie trudności unieś tułów tylko do takiej wysokości , jak możesz to zrobić bez trudu. Próbuj stopniowo podnosić go wyżej.

 

 

dalej – rytuał piąty