Rytuały tybetańskie – rytuał piąty

Rytuał piąty odmładza tarczycę, nerki i nadnercza, wszystkie narządy układu trawiennego i gruczoły płciowe. Poprawia krążenie i pracę układu limfatycznego, co ma korzystny wpływ na układ odpornościowy, stymuluje głębsze oddychanie oraz pobudza wszystkie czakry. Ponadto wzmacnia i uelastycznia mięśnie brzucha, mięsień sercowy, przeponę, nogi i ręce oraz łagodzi ból w dolnej części kręgosłupa. Jest przydatny w łagodzeniu objawów menopauzy, oczyszcza zatoki, reguluje trawienie zmniejszając tym samym problemy jelitowe. Przynosi ulgę osobom cierpiącym na osteoporozę rąk i nóg oraz artretyzm bioder, kręgosłupa, ramion stóp i dłoni.

Położ się twarzą do ziemi, z wyprostowanymi nogami i podwiniętymi palcami stóp. Opieraj się na rękach, trzymaj dłonie skierowane wnętrzem do dołu. Stopy rozstaw na szerokość ramion, w jednej lini z rękoma. Unieś ciało, całkowicie wyprostuj ręce. Kręgosłup wygnij w łuk, tak aby uwypukliła się klatka piersiowa, a dolna część pleców była zapadnięta. Powoli wykonuj wdech przez nos, równocześnie odchyl głowę jak najdalej do tyłu.

rytuał 5
Nadal wdychaj powietrze, podnieś biodra, wygnij ciało tak aby przybrało kształt odwróconej litery “V”. Przechodząc do tej pozycji pochyl głowę do przodu, przyciągnij brodę do piersi tak, żebyś widział stopy. Stopy powinny stać płasko na podłodze, tylko pięty mogą być nieznacznie uniesione do góry. Zrób wydech gdy będziesz powracał do pozycji wygięcia w łuk z rękoma i nogami wyprostowanymi. Pamiętaj, ziemi dotykaj tylko dłońmi i stopami. Zrób wdech i powtórz ćwiczenie.

Wykonuj ten rytuał powoli, jeśli cierpisz na wrzody, bóle w dolnej części kręgosłupa, osłabienie mięśni brzucha, stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona lub podobną, zapalenie tkanki włóknistej mięśnia, zespół cieśni nadgarstka. Skonsultuj się z lekarzem jeśli cierpisz na nadciśnienie, przepuklinę rozworu przełykowego lub inną, ostry artretyzm kręgosłupa, nadczynność tarczycy, dyskopatię, chorobę Meniere’a, zawroty głowy, epilepsję, lub jeśli jesteś w ciąży. Nie wykonuj tego rytuału bez wyraźnej zgody lekarza jeśli miałeś niedawno operację brzucha, masz problemy z zastawką, powiększone serce lub przeszedłeś zawał w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Uwagi:
Rozluźnij głowę i szyję aby nie nadwyrężać karku.
Wciągnij brzuch, napnij mięśnie pośladkowe aby zabezpieczyć dolną część kręgosłupa.
Nie wolno wracać do pierwotnej, wyjściowej pozycji leżenia na podłodze, dopóki nie zakończysz pełnego cyklu powtórzeń.

 

 

Po zakończeniu wszystkich rytuałów warto jest odpocząć przez kilka minut. Możesz położyć sie na plecach, rozluźnić mięśnie. Zamknij oczy – wyobraź sobie, że przy każdym wdechu, gromadzisz energię, z każdym wdechem odczuwasz coraz większy spokój, wdychasz czyste powietrze. Przy wydechu wyobraź sobie, że twój organizm oczyszcza się, razem z powietrzem wydychasz całe napięcie, które ci towarzyszy, uwalniasz się od niechcianych myśli. Z każdym dniem jesteś coraz zdrowszy i spokojniejszy.