Rytuały tybetańskie – Rytuał pierwszy

Rytuał pierwszy różni się od pozostałych ćwiczeń, nie przypomina ćwiczeń jogi, jest raczej techniką, która polega na na wirowaniu w celu pobudzenia przepływu energii w ciele. Wirowanie jest tak naturalne, że występuje jako forma ruchu w wielu kulturach, jako przykład można tutaj podać “wirujących derwiszów”, czy australijskich aborygenów. Wirują także dzieci, często bawiąc się w ten sposób.

Rytuał pierwszy wpływa korzystnie na krążenie, co może łagodzić dolegliwości związane z żylakami. Zwiększa przepływ energii w całym ciele, pobudza czakry, przede wszystkim na czubku głowy, czole, klatce piersiowej i kolanach, dzięki czemu stymuluje ożywienie komórek; ułatwia przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego, zapobiegając bólom głowy.

Stań prosto, z rękoma wyciągniętymi na boki, dłonie zwróć wnętrzem do podłogi. Ramiona nie powinny być napięte, ręce trzymaj w jednej lini z ramionami. Zacznij wirować, obracaj się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.


Wirując oddychaj powoli, głęboko i równo. Zacznij i zakończ powoli, zwiększaj i zmniejszaj prędkość stopniowo. Kończąc obroty możesz złożyć dłonie przed sobą na wysokości mostka, skup wzrok na złączonych kciukach – pomaga to odzyskać równowagę. Oddychaj głęboko, odpręż się. Przed wykonaniem rytuału drugiego poczekaj, aż ustąpią zawroty głowy.

Wirowanie może nasilić niektóre dolegliwości, zapytaj się lekarza czy możesz wykonywać te ćwiczenie w wypadku, gdy cierpisz na chorobe Parkinsona, stwardnienie rozsiane, chorobę Meniere’a, epilepsje jeśli jesteś w ciąży i masz nudności. Jeśli masz powiększone serce, kłopoty z zastawką, albo niedawno przeszedłeś zawał, nie wykonuj ćwiczenia bez zgody twojego lekarza.

Uwagi:
Trzymaj brodę równolegle do podłogi; rozluźnij ramiona.
Stopy mają podążać za rękoma, nie odwrotnie.
Zakończ wirowanie w tym samym miejscu co zacząłeś, nie przemieszczaj się w trakcie ćwiczenia.

dalej – rytuał drugi

Poniżej zamieszczam przykładowy film pokazujący wykonanie rytuału pierwszego. Akurat w tym przypadku pan wykonujący rytuał robi go bardzo dynamicznie – jednak nie musisz robić go tak szybko, poprostu dobierz tempo wirowania takie jakie będzie pasowało Tobie.

Dotyczy to także każdego kolejnego rytuału pokazanego na filmie.